Strona 1 z 1

Maszyna do zbierania kamieni

PostZamieszczono: 06 maja 2020, 9:07
autor: lawenda
Czy można bez ciężkiej pracy pozbierać kamienie z pola?

Re: Maszyna do zbierania kamieni

PostZamieszczono: 07 maja 2020, 5:53
autor: AWisniewska
Będąc na początku roku na targach widziałam maszynę do zbierania kamieni polskiego producenta. Ta innowacyjna maszyna przeznaczona jest do mechanicznego zbierania kamieni z wierzchniej warstwy gleby do 20 cm głębokości. Szerokość robocza maszyny wynosi 5,5 m. Nie są jej straszne różne kamienie. Wyłowi te o średnicy od 2,5 cm do 50 cm. Dzięki systemowi podwójnych rotorów uj się dokładnością pracy oraz dużym zakresem wielkości zbieranych kamieni. Ponadto, maszyna wyposażona jest w aktywny, bębnowy system separacji kamieni od zanieczyszczeń. Maszyna posiada największy na rynku zbiornik kamieni o pojemności 3m3 i wysokości rozładunku 3,5 m, a adapter zbierający na czas transportu jest składany w czasie 9 s. Zaawansowany system sterowania maszyną umożliwia wygodną obsługę z kabiny ciągnika. Panel sterujący pozwala na bieżące monitorowanie i ustawianie parametrów pracy maszyny. Urządzenie jest osadzone na 2-osiowym podwoziu typu tandem, a wymagana moc ciągnika określona została na 140 KM. Czas zbierania kamieni z powierzchni 1 ha, w zależności od stopnia zakamienienia, wynosi do 2 h.

Re: Maszyna do zbierania kamieni

PostZamieszczono: 07 maja 2020, 6:44
autor: farmer
Oczywiście kamienie z pola można pozbierać bez ciężkiej pracy. Są one zmorą większości rolników. Na rynku jest coraz więcej maszyn, które pozwalają na ich mechaniczny zbiór.
Maszyny do zbioru kamieni różnią się od siebie szerokością robocza, głębokością pracy, średnicą zbieranych kamieni, od tych parametrów zależy zapotrzebowanie mocy ciągnika do tych maszyn. Ceny takich maszyn rozpoczynają się od około 70 000 zł. Na rynkach lokalnych jest też wiele firm usługowych zajmujących się mechanicznym zbiorem kamieni. Ceny takich usług wahają się w granicach 600-1000 zł za hektar. Zakup nowej maszyny ma uzasadnienie ekonomiczne przy dużym areale lub w przypadku wykorzystania maszyny również usługowo.

Piotr Michniewicz Stażysta Specjalista
Dział Technologii Produkcji Rolniczej, Oddział Olecko
ul. Aleja Zwycięstwa 10
19-400 Olecko
tel. kom. 695 550 979

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
z siedzibą w Olsztynie
ul. Jagiellońska 91, 10-356 Olsztyn
tel./fax 89 535 76 84