Biegunki u cieląt

Biegunki u cieląt

Postautor: dorota » 21 kwie 2020, 6:49

Jakie macie sposoby na zapobieganie i ewentualne leczenie biegunek u cieląt?
dorota
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2020, 6:23

Re: Biegunki u cieląt

Postautor: DorotaMichniewicz » 22 kwie 2020, 8:34

Za głównych winowajców biegunek uważa się bakterie z rodzaju Escherichia coli i Salmonella, pierwotniaki z rodzaju Cryptosporidium, kokcydie z rodzaju Eimeria oraz rotawirusy i koronawirusy, które wykazują duże powinowactwo do nabłonka jelit.
Najbardziej krytycznym momentem dla cielęcia, kiedy ryzyko zachorowań i upadków jest największe, jest czas zaraz po urodzeniu. Wielowarstwowe łożysko u bydła uniemożliwia przenikanie przeciwciał z krwioobiegu matki do krwioobiegu płodu. Cielę rodzi się bez odporności pierwotnej, z tak zwanym stanem hipogammaglobulinemii, stąd tak ważny jest moment podania pierwszej porcji siary, najlepiej do 1 godziny po porodzie. W jednym litrze pozyskanym z pierwszego doju po wycieleniu powinno znajdować się co najmniej 50 gramów imminoglobulin. Dodatkowo siara musi mieć również odpowiednie parametry organoleptyczne. Dobry hodowca wie, że powinna ona mieć gęstą konsystencję o żółtawym zabarwieniu, pozbawioną grudek i skłaczeń, które mogą świadczyć o mastitis i powodować biegunki u cieląt.
Z uwagi na ograniczoną pojemność trawieńca i konieczność wytworzenia rynienki przełykowej, cielę w pierwszych godzinach życia powinno otrzymać nie więcej niż 2 l siary. Ciele utrzymywane przy matce potrzebuje 3-4 minuty do wypicia 1 litra mleka. Pojone z wiadra ze smoczkiem, całą porcję jest w stanie wypić w ciągu 30 sekund, a to już krótka droga do biegunki. Stąd zalecenia do stosowania smoczków z wewnętrzną membraną, która spowalnia przepływ mleka i stymuluje cielę do intensywnego ssania, podczas którego wytwarza się duża ilość śliny zawierającej enzymy trawienne.
Do czynników zwiększających podatność osesków na biegunki, oprócz nieprawidłowego odpojenia siarą, zaliczyć należy również nieodpowiednie warunki środowiskowe, w tym brak dezynfekcji pomieszczeń, wysoki stopień wilgotności powietrza, nieregularne usuwanie odchodów oraz nadmierne zagęszczenie zwierząt w grupach technologicznych.
Gdy już rozpoznamy biegunkę u cieląt, której głównymi objawami są częste, obfite i wodniste wypróżnienia, osbserwujemy dodatkowo czy występuje osowiałość, niechęć do poruszania się, brak apetytu, zanik odruchu ssania i stopniowy spadek masy ciała. W tym momencie nie można całkowicie rezygnować z podawania pokarmu, trzeba go jedynie ograniczyć o 1/3. Płynny pokarm nie tylko zawiera składniki odżywcze niezbędne do podtrzymania funkcji życiowych, ale posiada również substancje biologicznie aktywne, które wspomagają regenerację uszkodzonego nabłonka jelit.
Nadmierna utrata płynów to duże ryzyko odwodnienia. „Odciągając” skórę cielęcia możemy zauważyć jak szybko wraca ona do swojej pierwotnej pozycji. Jeśli po kilku sekundach wracamy do stanu pierwotnego, wówczas stan cielęcia jest stabilny. Jeśli natomiast fałd skóry rozprostowuje się bardzo powoli, mamy do czynienia z zaostrzeniem się stanu chorobowego. Dodatkowy wyznacznik to pomiar zapadnięcia gałki ocznej, wyrażany w milimetrach. Wartość od 8 do 12 mm świadczy o intensywnym ( > 12%) stopniu utraty wody i składników mineralnych z organizmu. Jeśli zbagatelizujemy te symptomy, to w ciągu kilku następnych godzin mogą one doprowadzić do osłabienia funkcji nerek, hipotermii, zakwaszenia, arytmii serca oraz do wtórnego niedotlenienia.
Jeśli cielę gorączkuje (>39,5⁰C), mamy do czynienia z wstępną fazą schorzenia, z kolei obniżenie temperatury (< 38⁰C) świadczy o stanie mocno zaawansowanym, związanym z odwodnieniem.
Kolejny krok to podanie środków nawadniających, które uzupełnią poziom „wypłukanych” elektrolitów. Jeśli cielę zachowuje odruch ssania, możemy podać preparat doustnie, rozpuszczony w wodzie i podawany nie później niż 3 godziny przed żywieniem mlekiem. Ma to związek z tym, iż zawarty w preparatach nawadniających kwaśny węglan sodu (podnoszący pH w obrębie trawieńca) w połączeniu z mlekiem może zaburzyć funkcje trawienne, a tym samym ograniczyć możliwości wykorzystania głównej frakcji białka - kazeiny.
W sytuacji gdy doraźne, posiadane w gospodarstwie środki nie pomagają, a stan cięcia gwałtownie się pogarsza, niestety niezbędna jest pomoc lekarza weterynarii.
DorotaMichniewicz
 
Posty: 3
Rejestracja: 22 kwie 2020, 8:10

-

Postautor: Thomasrem » 13 gru 2020, 22:11

that I interfere, would like to offer other decision.
Thomasrem
 
Posty: 6
Rejestracja: 01 lis 2020, 2:44
Lokalizacja: Tunisia


Wróć do Produkcja zwierzęca

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron